Serie A / Milan në shitje, kompania 40 miliardë dollarëshe nga Lindja e Mesme kërkon ta blejë

FUTBOLL / Serie A

663
Shperndaje
2k
VIEWS

Milan është i pari në Serie A, por në shitje. Sipas l’Equipe, fondi Elliott po përgatit shitjen e klubit kuqezi. Dhe duket se tashmë ka një blerës. Bëhet fjalë për fondin 40 miliardë dollarësh nga Lindje e Mesme, Investcorp, i cili është i vendosur në Bahrein.

Gjithsesi, UEFA po ndjek me vëmendje operacionet financiare, që lidhen edhe me klubin e Lille në Francë. E themeluar në vitin 1982, Investcorp është kompani menaxhuese globale i produkteve të investimeve alternative, e specializuar në kapitalin privat, pasuritë e paluajtshme, kreditë, strategjitë e kthimit absolut, zotërimet e mjekëve të përgjithshëm dhe infrastrukturën.

  globisot.net

Më 31 dhjetor 2021, Investcorp Group kishte 40.4 miliardë dollarë. Duket një kompani e fortë, e shëndoshë financiarisht, por UEFA ka dyshimet e veta, pasi Investcorp operon edhe në vende si ishujt Kajman, ku është e pamundur të kontrollosh veprimet financiare. Nga drejtuesit e Milan nuk ka asnjë reagim. Duket se kupola kuqezi është e fokusuar në luftën për titullin.

/Globisot.net/

Të ngjashme Postime

Postimi tjetër

Diskutim rreth kësaj post

ADVERTISEMENT

Lajmet e fundit ne Globi!

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.